دنیای شکلات, زندگی شیرین

چرا در ولنتاین شکلات هدیه داده می‌شود؟

شکلات ولنتاین: نمادی از شیرینی عشق

بعضی روزها و مناسبت‌ها خاص هستند. مخصوصا برای آن دسته افرادی که می‌خواهند عشق و علاقه خود را به کسی نشان دهند و فرقی نمی‌کند آن آدم همسر باشد یا والدین یا یک دوست! بعضی روزها فرصت خوبی است این علاقه و عشق را نشان دهیم و روز ولنتاین یکی از همین روزها است. ولنتاین که به عنوان روز عشاق شناخته می‌شود، به عنوان یک روز جشن مسیحی برای بزرگداشت ولنتاین قدیس است. روز عشاق در چند سال اخیر در کشورهای زیادی باب شده و در ایران هم این روز خاص برای بسیاری از مردم مهم شده است.

روزهای منتهی به ولنتاین اگر در خیابان‌ها قدم بزنید می‌بینید که مغازه‌ها از شکلات‌های مختلف قلبی از شرکت‌های مختلف مانند شکلات‌های قلبی فرمند و عروسک‌های مخصوص ولنتاین و گل پر شده و آدم‌ها برای انتخاب شکلاتی که عشق‌شان را نشان دهد، در تکاپو هستند.

هدیه معمول و مخصوص این روز، باکس زیبایی از گل و شکلات‌است. شکلات‌هایی به شکل‌ قلب و به رنگ قرمز تا شیرینی عشق را نشان دهد.

اما چرا در این روز خاص آدم‌ها به همدیگر شکلات هدیه می‌دهند؟ درست است که پاسخ قطعی برای این سوال به دست نمی‌آید اما چند عامل وجود دارد که می‌توان آنها را دلیل هدیه دادن شکلات در روز ولنتاین دانست.

شکلات؛ نماد شیرینی زندگی

روزهای نزدیک به ولنتاین همه‌جا قشنگ می‌شود. گل و شکلات و باکس‌های هدیه در همه مغازه‌ها حتی گوشه و کنار خیابان دیده می‌شود. درست است که گل و عروسک هم از دیگر هدایای مرسوم ولنتاین هستند اما شکلات نقش مهم‌تری در این روز دارد.

شکلات از قدیم به عنوان نمادی از عشق و سمبل احساسات خیلی زود توانست نقش ثابتی در ابراز علاقه پیدا کند. شکلات با طعم شیرین و لذیذ و خاصیت انرژی‌زایی‌اش به یک هدیه جذاب تبدیل شد. طعم شیرین شکلات نمادی‌ست از زودگذر بودن تلخی‌های زندگی و جایگزین شدن شیرینی عشق با سختی‌های روزگار و شاید هم دلخوری‌ها! طبق مطالعات انجام شده، شکلات تاثیر عاطفی زیادی بر افراد دارد و باعث بهبود خلق و خو می‌شود و هدیه دادن شکلات نشان‌دهنده علاقه و ابراز احساسات است.

پیشرفت فناوری در تولید شکلات

در گذشته شکلات کالایی لوکس به شمار می‌رفت اما رفته رفته یا پیشرفت تکنولوژی و توسعه صنعت شکلات‌سازی، به ماده غذایی همه‌گیر تبدیل شد و امروزه در هر کجا می‌توانید شکلاتی بنا به سلیقه خود پیدا کنید.

در واقع، آغاز هدیه دادن شکلات در ولنتاین به قرن نوزدهم برمی‌گردد. شکلات به عنوان هدیه از نبوغ تبلیغاتی یک شکلات‌ساز خلاق بریتانیایی به نام ریچارد کادبری آغاز شد. این شکلات‌ساز توانست شکلاتی با طعم خوب و صرفه اقتصادی تولید کند که در آن زمان انقلابی در صنعت شکلات‌سازی به حساب می‌آمد. سپس او تصمیم گرفت این شکلات‌ها را در بسته‌بندی‌هایی به شکل قلب برای روز ولنتاین تولید و این شکلات‌ها را با گل رز تزئین کند.

شکلات‌های تولید شده هم زیبایی منحصربه‌فرد و طعم خوبی داشتند هم از لحاظ اقتصادی به‌صرفه بودند و همه می‌توانستند آنها را به عنوان هدیه تهیه کنند. از این زمان بود که دیگر شکلات فقط منحصر به افراد پولدار نبود و همه توانستند از این ماده مغذی استفاده کنند و نه تنها ذولنتاین را برای همیشه برای نسل‌های بعدی تغییر داد که فرهنگ جدیدی برای هدیه دادن در این روز به وجود آمد.

در آمریکا هم زمانی که پیشگامان صنعت شکلات مانند میلتون هرشی برای اولین بار در سال ۱۹۰۷ شروع به تولید تجاری شکلات‌هایی به شکل بوسه کرند، شکلات‌ها هم جان دیگری گرفتند و بیشتر وارد عرصه احساسات و عشق مردم شدند.

تنوع در شکل و طعم

کم‌تر کسی در دنیا وجود دارد که شکلات دوست نداشته باشد و تنوع در طعم و بسته‌بندی شکلات از آن یک هدیه کاملا مناسب برای هر سن و با هر ذائقه‌ای ساخته است.  از شکلات تلخ تا شیری و شیرین تا شکلات‌هایی با ترکیب میوه یا آجیل، باعث تنوع زیادی شده و به همین دلیل هدیه‌ای ویژه‌‌ای است که همه آن را دوست دارند و از آن لذت می‌برند. چند سال است که حتی بسته‌های زیبای شکلات‌ها هم به عنوان یادگاری نگه‌داشته می‌شوند و حتما در فیلم‌ها و سریال‌ها هم دیده‌اید که نامه‌های عاشقانه یا یادگاری‌هایی از یک عشق در بسته‌ای از شکلات گذاشته می‌شود. بنابراین تنوع در بسته‌بندی‌های زیبا و مستحکم هم از دیگر دلایل هدیه دادن شکلات به حساب می‌آید.

سلامت و خاصیت شکلات

از دلایل دیگر که شکلات به عنوان یک هدیه در روز ولنتاین مورد استقبال قرار گرفته، فایده آن برای سلامتی بدن است. شکلات را می‌توان به عنوان سمبلی از توجه به سلامتی عزیزان هم در نظر گرفت. شکلات واقعی حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مختلفی است که با پیری زودرس سلول‌ها مقابله می‌کند و باعث کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های قلبی می‌شود. از طرف دیگر به کاهش فشار خون کمک می‌‌کند و باعث حوشحالی و ترشح هورمون‌هایی مانند سروتونین می‌شود. از طرف دیگر حاوی مواد معدنی مانند مس و منیزیم و آهن است و به بهبود عملکرد مغزی کمک می کند.

نتیجه و سخن پایانی

شکلات از دیرباز به عنوان نمادی از عشق بوده است و امروزه همچنان از محبوبیت زیادی میان مردم سراسر جهان برخوردار است. شکلات با ولنتاین آمیخته شده و هدیه‌ای مرسوم برای این روز است. فرمند با بسته‌بندی‌های متنوع توانسته سلیقه‌های زیادی را پوشش دهد و شکلات‌های قلبی فرمند هم انواع مختلفی دارد. هم می‌توانید شکلات قلبی به صورت فله‌ای بگیرید هم شکلات قلبی پذیرایی و حتی شکلات با بسته‌بندی قلبی فرمند را خریداری کنید و هدیه‌ای به‌یادماندنی و خوشمزه و سالم را با عشق و علاقه‌تان ترکیب کنید و به کسی که می‌خواهید، بدهید.

اگر میخواهید درباره شکلات بیشتر بدانید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره شکلات 

فرمند در تلاش است تا همه سلایق را راضی نگه دارد به همین دلیل شکلات‌های مخصوص قلبی با بسته‌بندی‌هایی به شکل قلب یا بسته‌بندی‌های جذاب دیگر به راحتی توجه شما را جلب می‌کند. از سوی دیگر عشاق شکلات می‌توانند شکلات گالاردو را تهیه کنند و از طعم واقعی شکلات لذت ببرند.

شکلات نه تنها باعث تولید هورمون‌های شادی‌بخش مانند سروتونین می‌شود بلکه حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که به بهبود عملکرد مغزی و هچنین تقویت قلب و پیشگیری از بیماری‌های قلبی کمک زیادی می‌کند.