دنیای شکلات

شکلات و مدیتیشن

شکلات و مدیتیشن: تلفیقی برای آرامش ذهن و روح

 

 

استرس در زندگی روزمره ما به عنوان یک واقعیت غیرقابل انکار وجود دارد و اثرات منفی آن بر سلامت روانی و جسمی انسان مشهود است. انسان همیشه در جست‌وجوی راهی برای مقابله با استرس‌ بوده و مدیتیشن به عنوان راهی موثر برای دستیابی به آرامش و کاهش فشارهای روحی و جسمی شناخته شده است. مدیتیشن تکنیکی با ریشه‌های عمیق در فلسفه شرقی است که به کاهش افکار منفی و استرس درونی کمک می‌کند و آرامش و انرژی مثبت جایگزین حس‌های منفی می‌شود. این تکنیک به ایجاد تعادل درونی کمک می‌کند و کیفیت زندگی را بالا می‌برد.

حالا تصور کنید این مسیر برای رسیدن به آرامش و دوری از اضطراب با لذت خوردن شکلات همراه باشد. مطالعات نشان داده که شکلات تاثیرات مثبتی بر روان انسان دارد و مصرف متعادل شکلات تلخ به افزایش سطح هورمون‌های خوشحالی سروتونین و اندورفین منجر می‌شود و از آنجایی که شکلات تلخ حاوی ترکیباتی مانند فنیل‌اتیل‌آمین و فلاونوئید است، بر کاهش استرس، افزایش آرامش و بهبود خلق‌وخو تاثیر فراوانی دارد.

در این مطلب از سایت فرمند می‌خواهیم بدانیم که چگونه در مدیتیشن از شکلات تلخ و مزایای آن برای افزایش سرخوشی و انرژی و دور کردن احساس‌های منفی و استرس استفاده کنیم؟

مدیتشین شکلاتی؛ راهی خوشمزه برای تمرین ذهن‌آگاهی

(Mindfulness)

مدیتیشن شکلاتی روشی ساده و لذت‌بخش برای تمرین ذهن‌آگاهی است که می‌تواند در هر مکان و هر زمان با یک تکه شکلات انجام داد. این روش به نوعی «خوردن» آگاهانه است که بر خوردن شکلات تمرکز دارد. تمرکز بر کل فرایند خوردن شکلات به شما این امکان را می‌دهد تا تفاوت بین نحوه عملکرد عادی با حالت ذهنی آگاهنه را متوجه شویم. حالت آگاهانه که «حالت بودن» هم نامیده می‌شود، دو دستاورد برای شما دارد:

حاضر بودن تمام عیار در لحظات شیرین زندگی و چیزهای خوبی که تجربه می‌کنید و همچنین آگاهی از افکار و احساسات مضر و نحوه مقابله با آنها!

مزیت اصلی این نوع از مدیتیشن این است که می‌توانید با مهارت بیشتر با استرس، اضطراب، بدخلقی و چالش‌های زندگی روزمره کنار بیایید و این امر از طریق تمرین مداوم ذهن‌آگاهی به دست می‌آید.

راهنمای مدیتیشن با شکلات

یکی از مزایای کلیدی این نوع از مدیتیشن، ارتباط با حواس است. برخی افراد از آجیل یا میوه برای کمک به تمرکز حس چشایی، بویایی و لامسه استفاده می‌کنند اما به اعتقاد کارشناسان این حوزه، شکلات تلخ از همه گزینه‌ها انتخاب بهتری است.

برخلاف «خوردن» بدون فکر و ناآگاهانه، مدیتیشن شکلاتی با کاهش سرعت خوردن و مزه‌مزه‌ کردن هر تکه و همچنین توجه دقیق به بافت، عطر، طعم و رنگ شکلات همراه است.

برای انجام مدیتیشن شکلاتی راهنمای گام به گام زیر را دنبال کنید:

  • شکلات خود را انتخاب کنید

ابتدا مقداری شکلاتی که دوست دارید را انتخاب کنید. می‌توانید شکلات شیری یا شکلات سفید و شیرین باشد اما سعی کنید حتما شکلاتی واقعی باشد و ما به شما انواع شکلات گالاردو را پیشنهاد می‌کنیم تا طعم واقعی شکلات را حس کنید. بهتر است شکلات تلخ باشد زیرا شکلات تلخ حاوی کاکائوی بیشتر و طعم آن قوی‌تری است اما در بهترین حالت شکلاتی که صاف و با کیفیت باشد بهترین گزینه شما است.

شکلات تلخ جدا از طعم لذیذش، خواص و فواید زیادی هم برای سلامتی روان دارد و ما به شما پیشنهاد می‌دهیم برای این نوع از مدیتیشن از شکلات تلخ گالاردو فرمند استفاده کنید.

  • مکان را بچینید

در صورت امکان جایی آرام و به دور از هیایو پیدا کنید تا بتوانید برای چند دقیقه به راحتی و بدون حواس‌پرتی و مزاحمت کمی با خودتان خلوت کنید. روی زمین بنشینید و نفس عمیق بکشید و هرگونه حواس‌پرتی یا افکاری که شما را از لحظه حال دور می‌کند را کنار بگذارید. درحالی که شکلات را در دست دارید، تمام توجه خود را به لحظه حال و شکلات در دستان‌تان معطوف کنید.

  • حواس خود را دیگیر کنید

شکلات را در دست بگیرید و به بسته‌بندی‌اش نگاه کنید. به رنگ‌ها و جنس بسته‌بندی شکلات و شکل آن دقت کنید و برای لحظه‌ای تصور کنید آن را برای اولین بار است که می‌بینید و لمس می کنید. چند نفس عمیق بکشید و سعی کنید ماهیچه‌هایتان را آرام کنید. تمام تنش‌هایی که در بدن احساس می‌کنید را با کمک ذهن از بدن بیرون کنید. درحالی مدیتیشن با شکلات را آغاز کنید که از لحاظ جسمانی در آرام‌ترین حالت ممکن قرار دارید.

  • آغاز مدیتیشن

به تکه شکلاتی که در دست دارید نگاه و تصور کنید این شکلات چقدر می‌تواند خوشمزه و پرفایده باشد. عطر آن ببویید و وقتی تمام حواس بدن‌تان از شکلات لذت برد، وقت آن است که آن را بچشید. تکه کوچکی از شکلات را در دهان‌تان بگذارید و این شروع مدیتیشن است. ابتدا اجازه دهید آن تکه شکلات روی زبان‌تان باقی بماند و در دهانتان آب شود. نفس عمیق بکشید و بر حس چشایی‌تان تمرکز کنید.

شکلات را بخورید! و وقتی آن را بلعیدید به خالی شدن دهانتان و باقی ماندن طعم شکلات روی زبانتان توجه کنید. شکلاتی دیگر در دهانتان نیست اما حس لذت آن همچنان روی زبان شما باقی است و شما چیزی را حس می‌کنید که به صورت فیزیکی وجود ندارد.

به پایین رفتن شکلات در بدن‌تان دقت و فکر کنید. با تمام حواس‌تان روی آن تمرکز کنید.

تکه‌ها بعدی شکلات را به همین ترتیب و با همین روند مصرف کنید.

  • بر زمان حال تمرکز کنید

اگر حین مدتیشن افکار دیگری به ذهن‌تان خطور کرد، سعی کنید دوباره بر خوردن شکلات متمرکز شوید و عطر و طعم آن را به خودتان یادآوری کنید. در همان لحظه زندگی کنید و فارغ از گذشته و آینده باشید.

جمع‌بندی و سخن آخر

هدف از این مدیتیشن تمرین تمرکز و زندگی در حال است. تلفیق ماده‌ای بیرونی با بدن انسان به ویژه چیزی مانند شکلات تلخ که باعث کاهش استرس‌های روزانه می‌شود، تمرکز بر طعم، رنگ، بافت و عطر آن بسیار برای آرامش ذهنی مفید است و توصیه می‌کنیم حتما این مدیتیشن شکلات تلخ را امتحان کنید.

هدف از مدیتیشن شکلاتی افراط در مصرف شکلات نیست بلکه پرورش آگاهی و قدردانی از تجربه «خوردن» است. این مدیتیشن راهی آرام‌بخش برای تمرین ذهن‌آگاهی، ارتباط با حواس و افزایش لذت‌های زندگی روزمره است. این مدیتیشن روشی عالی برای کشف لذت‌های کوچک است تا قدردان همین لحظات کوتاه و تجربه‌های شیرین زندگی باشیم. درعین حال این روش استرس را کاهش می‌دهد و آرامش را بیشتر می‌کند.

اگر میخواهید درباره شکلات بیشتر بدانید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره شکلات 

با هر شکلاتی می‌توانید متدیتیشن کنید. فقط دقت کنید که شکلات واقعی مانند گالاردو باشد تا طعم و عطر حقیقی کاکائو را تجربه کنید. البته بهتر است شکلات تلخ استفاده کنید که مقدار بیشتری کاکائو دارد.

شکلات نه تنها باعث تولید هورمون‌های شادی‌بخش مانند سروتونین می‌شود بلکه حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که به بهبود عملکرد مغزی و هچنین تقویت قلب و پیشگیری از بیماری‌های قلبی کمک زیادی می‌کند.