دنیای شکلات

کشورهای برتر در تولید شکلات

غول‌های عرصه شکلات‌سازی چه کشورهایی هستند؟

کشورهای برتر در تولید و صادرات شکلات

شکلات ماده غذایی محبوب و مقوی و مغذی و از خوشمزه‌تربن کشفیات و اختراعات بشر است. این ماده معجزه‌گر در سراسر دنیا طرفدار دارد و تولیدکنندگان در هر کشوری در تلاش هستند تا این ماده غذایی خوشمزه و مقوی را بنا به ذائقه و سلیقه مردم آن کشور تولید و عرضه کند. هرکسی نوعی از شکلات را دوست دارد، یکی شکلات مغزدار و دیگری شکلات تلخ، فردی شکلات شیری و شیرین و فردی دیگر شکلات میوه‌ای را می‌پسندد. اما همه در یک چیز مشترک هستند و آن هم عشق به شکلات!

در ایران هم شرکت فرمند با تولید شکلات‌های واقعی در انواع و شکل‌های مختلف از شکلات پذیرایی گرفته تا تخته‌ای با طعم‌های گوناگون، همه سلیقه‌ها را پوشش می‌دهد و به دلیل کیفیت بالای شکلات‌ها، پودر کاکائو و انواع شکلات‌های طرفداران زیادی پیدا کرده است.

صنعت شکلات‌سازی در جهان پیشرفت‌های زیادی داشته و امروزه دیگر در همه جای جهان پیدا می‌شود اما چه کشورهایی در این صنعت بیشتر از بقیه معروف هستند؟ کدام یک از کشورها بهترین شکلات‌های جهان را تولید می‌کنند؟ کدام‌شان در میان بقیه کشورها به تولید شکلات‌های منحصربه‌فرد و خوشمزه معروف هستند؟

از میان کشورهای تولیدکننده شکلات، بلژیک، سوئیس، آلمان، ایتالیا و لهستان مقام نخست را در جهان دارند و هرگاه کسی برایتان از این کشورها شکلات هدیه آورد، بدانید قرار است معروف‌ترین شکلات‌های جهان را امتحان کنید. 

جالب است بدانید هیچ یک از این کشورها منبع اصلی کاکائو نیستند و شاید بتوان دلیل برتری آنها در صنعت شکلات‌سازی را محبوبیت این ماده غذایی مقوی میان اروپاییان از زمان معرفی شکلات به آنها دانست.

میدان نبرد اروپا؛ پایتخت شکلات

در دنیا بلژیک را با شکلات‌های بسیار خوش طعم و رنگارنگش می‌شناسند. این کشور به خاطر شکلات‌هایش به شهرت جهانی رسیده و تا آنجا به این شهرت افتخار می‌کنند که دهکده شکلات را در بروکسل پایتخت این کشور، راه انداخته‌اند. این دهکده موزه‌ای بی‌همتا به نام موزه کاکائو دارد و سالانه گردشگران بسیاری از سراسر جهان برای بازدید از آن به بلژیک می‌روند.

بروکسل نه تنها مرکز اتحادیه اروپا که به پایتخت شکلات معروف است. بیش از ۳۰۰ تولید کننده شکلات در بروکسل مشغول کار هستند و اگر در خیابان‌های این کشور به ویژه بروکسل قدم بزنید، مغازه‌های شکلات‌فروشی بیش از هر چیزی به چشمتان می‌خورد.

در سال ۲۰۲۰ صادرات شکلات این کشور به بیش از ۳ میلیارد دلار یعنی ۱۱ درصد از کل صادرات جهان رسید. تولید شکلات به قدری برای بلژیکی‌ها اهمیت دارد که از سال ۱۸۸۴ برای تولید آن قوانینی وضع شد. این قانون تمام تولیدکنندگان شکلات را ملزم کرد تا برای عدم استفاده از چربی‌های بی‌کیفیت، باید حداقل ۳۵ درصد  کاکائو خالص در تولید شکلات استفاده کنند. این قانون‌ها شامل ممنوعیت استفاده از چربی‌های مصنوعی، گیاهی یا روغن پالم در تمام محصولاتی‌ست که برچسب «شکلات بلژیکی» دارند، هم می‌شود.

یکی از مغازه‌های معروف شکلات «ماری» نام دارد که مورد علاقه خانواده سلطنتی بلژیک است و در سال ۱۹۱۹ تاسیس شد. این مغازه تنها چند دقیقه با کاخ سلطنتی فاصله دارد.

کشور ساعت یا شکلات

شاید بسیاری در جهان سوئیس را به کشور ساعت بشناسند اما سوئیس در صنعت تولید شکلات هم از پیشگامان این عرصه است. دانه‌های کاکائو و سایر مواد تشکیل دهنده شکلات مانند شکر از خارج سوئیس وارد می‌شود اما تولید شکلات در این کشور به دلیل کیفیت بالا و شهرت بین‌المللی در سراسر جهان معروف است. سوئیس به دلیل شکلات شیری  که پرمصرف‌ترین شکلات در جهان است، مشهور است. در اسل ۱۸۷۵ یک شیرینی‌پز سوئیسی به نام دانیل پیتر اولین شکلات شیری جامد را تولید کرد. شرکت‌های بزرگ شکلات‌سازی در سوئیس هستند و شکلات معروف تبلرون برای اولین بار  در این کشور تولید شد.

شکلات‌های متنوعی در سوئیس تولید می‌شود که می‌توان به شکلات‌هایی به شکل تخم مرغ، خرگوش یا مجسمه اشاره کرد. به عبارتی دیگر برای سوئیسی‌ها تنها طعم و کیفیت شکلات مهم نیست بلکه آنها تولید شکلات را تبدیل به کاری هنری شبیه مجسمه‌سازی‌ کردند.

جالب است بدانید بیشتر شکلات‌های سوئیسی توسط مردم همین کشور مصرف می‌شود. یعنی حدود ۵۴ درصد تولید سالانه شکلات در این کشور از سوی مردم سوئیس خریداری و مصرف می‌شود و این کشور بالاترین میزان مصرف سرانه شکلات در جهان را دارد. بیش از ۱۱ کیلو شکلات به ازای هر فرد در هر سال!

در سال ۲۰۰۴ مقدار ۱۴۸ هزار و ۲۷۰ تن شکلات در سوئیس تولید و ۵۳ درصد این میزان به کشورهای دیگر صادر شد.

کشور فلسفه و علم

شاید برای بسیاری از ما نام آلمان تداعی کننده فلسفه و فیلسوفان بزرگ این کشور و روحیه سرد باشد اما آلمان از بهترین تولیدکننده‌های شکلات است و برایشان بسیار هم مهم است. آلمان در سال ۲۰۲۰ توانست عنوان برترین صادرکننده شکلات جهان را از آن خود کند. در این سال صادرات شکلات آلمان نزدیک به ۵ میلیارد دلار بود که ۱۷ درصد صادرات جهان را به خود اختصاص می‌داد.

شهر کلن به عنوان پایتخت شکلات آلمان شناخته می‌شود که مغازه‌های بسیار زیاد شکلات فروشی هم دارد. موزه شکلات این شهر بسیار معروف است و سالانه ۶۰۰ هزار نفر برای بازدید از آن می‌روند. این موزه در سال ۱۹۹۳ تاسیس شد و تاریخ شکلات از آزتک‌ها و مایاها تا محصولات امروزی و شیوه‌های سنتی و مدرن تولید شکلات را به نمایش می‌گذارد. در این موزه بازدیدکنندگان علاوه بر آشنایی یا تاریخ شکلات می‌توانند مراحل مختلف انواع شکلات را از نزدیک ببینند و در رستورانی مشرف به رود راین قهوه بنوشند وچند نوع شکلات بخرند. در فروشگاه این موزه پاستای شکلاتی، چند نوع نوشیدنی شکلاتی و مجسمه‌های تزئینی شکلاتی به بازدیدکننده‌ها نمایش داده می‌شود. موزه در زیبایی بی‌نظیر است و به خوبی فرهنگ غنی مردم آلمان و علاقه‌شان به شکلات را نشان می‌دهد.

کشور طعم و غذا

مگر می‌شود صحبت از مواد غذایی و آشپزی باشد و نام ایتالیا به میان نیاید؟ این کشور به دلیل فرهنگ آشپزی متنوع شناخته می‌شود و در تولید شکلات هم نامی برای خود به‌هم زده است. برندهای بسیار معروف شکلات در ایتالیا هستند و به دلیل تعهد به کیفیت و نوآوری شهرت بین‌المللی پیدا کرده‌اند. شکلات سازان ایتالیایی بر استفاده از مواد باکیفیت و روش‌های تولید پایدار تاکید دارند و همین امر آنها را به دوستداران محیط زیست و محصولات شکلاتی متمایز تبدیل کرده است. تمرکز بر طعم و کیفیت و پایداری در تولید، ایتالیا را در بازارهای جهانی و اروپایی تبدیل به یک ستاره کرده است. تولید شکلات برای ایتالیا یک منبع ثروت مهمی است که صادرات زیادی هم دارند. ایتالیا در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲ میلیارد دلار صادرات شکلات داشت که بیش از ۷ درصد از کل صادرات جهان را تشکیل می‌دهد.

ستاره‌ای از اروپای شرقی

براساس گزارش‌های مستند، در سال ۲۰۲۰ لهستان مقام سوم صادرات شکلات در جهان را به دست آورده است و به یکی از شگفتی‌های دنیای شکلات‌سازی تبدیل شده است. البته که لهستان تاریخی قدیمی در تولید شکلات‌های باکیفیت و خوش طعم دارد اما با صادرات بیش از ۲ میلیارد دلار شکلات به سراسر جهان خود را در بین کشورهای برتر تولید شکلات قرار داد.

سرانه مصرف شکلات در این کشور هم بالا است و طبق آمار هر لهستانی نزدیک به ۶ کیلوگرم شکلات در سال شکلات استفاده می‌کند و تخمین زده می‌شود که این رقم در سال‌های آینده بیشتر هم می‌شود. خرید شکلات به عنوان هدیه و سوغاتی در لهستان بسیار باب است و مغازه‌های شکلات فروشی زیادی در این کشور وجود دارد.

نتیجه و سخن پایانی

کشورهای اروپایی غول‌های صنعت شکلات‌سازی هستند و بر اساس گزارش‌های رسمی، ۶۵ درصد از صادرات انواع شکلات جهان از سوی کشورهای اروپایی انجام می‌شود. غیر از کشورهایی که بالا گفته شد، فرانسه، بریتانیا، اسپانیا هلند و اتریش هم از کشورهای برتر تولیدکننده و صادرکننده شکلات جهان هستند و هرسال بین این کشورها رقابت زیادی بر سر افزایش تولید و بهبود کیفیت وجود دارد. شکلات‌های اروپایی در سراسر جهان پیدا می‌شوند و به ویژه آمریکا یکی از هواداران پر و پا قرص این شکلات‌ها است.

در ایران نیز شرکت فرمند در این سال‌ها توانسته شکلات‌های مرغوب و باکیفیت و متنوعی تولید کند که ایرانیان از آنها لذت ببرند

اگر میخواهید درباره شکلات بیشتر بدانید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره شکلات 

شکلات و پودر کاکائو سرشار از آنتی‌اکسیدان است که از سلول‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال آزاد محافظت می‌کند. همچنین برای بهبود عملکرد قلب و عروق بسیار مفید است و امروزه در بسیاری از آشپزی‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کشورهای اروپایی به ویژه آلمان، بلژیک، سوئیس، انگلستان و … بیشترین تولید و صادرات شکلات را دارند و در اصل می‌توان گفت کشورهای اروپایی غول عرصه شکلات‌سازی هستند.

بازگشت به لیست