دنیای شکلات

شکلات تلخ بدون نگرانی از کالری

شکلات تلخ گالاردو

شکلات تلخ: لذت بردن بدون نگرانی از کالری

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که عاشق شکلات هستید و نمی‌توانید زندگی را بدون این ماده خوراکی خوشمزه و پرفایده و مغذی، تصور کنید؟ یا از تاثیری که شکلات بر اضافه وزن می‌گذارد، نگران هستید؟ اما خوشحال می‌شوید اگر بدانید حتی اگر در رژیم غذایی باشید یا بخواهید رژیم سالمی داشته باشید، نیازی نیست از شکلات دست بکشید. کلید گنجاندن شکلات در رژیم غذایی خود بدون نگرانی از چاق شدن، فشار خون و اضافه شدن دور کمر، در دست انتخاب خود شماست. نوع شکلاتی که مصرف می‌کنید و میزان مصرف آن برای تغذیه سالم بدون مگرانی از افزایش وزن اهمیت بالایی دارد.

انتخاب شکلات سالم‌تر گزینه‌ای‌ است که روبه‌روی عشاق شکلات قرار دارد و می‌توانید با انتخاب شکلات تلخ یا شکلات سیاه هم از فواید شکلات بهره و هم از طعم آن لذت ببرید.

هرچه شکلات تیره‌تر باشد، درصد کاکائو بیشتری دارد و این مساله بسیار خوبی است. دانه‌های کاکائو سرشار از فلاوانول‌ها و آنتی‌اکسیدان‌هایی است که برای قلب و عروق و بدن بسیار مفید است. هرچه درصد کاکائو در یک شکلات بیشتر باشد، میزان شکر در آن کم‌تر است. شکلات‌های با حداقل ۷۰ درصد کاکائو در شکلات‌های تلخ دسته‌بندی می‌شوند و مطمئن باشید با اضافه کردن آن در رژیم غذایی خود، سلامت و کنترل وزن خود را تضمین می‌کنید.

شکلات تلخ فرمند به لطف ترکیبات منحصربه‌فردش مانند پلی‌فنول، فلاونول و کاتچین در دسته خوراکی‌های سالم قرار می‌گیرد که برای قلب، مغز و کاهش التهاب موثر است که کالری کمی هم دارد. اما آیا شکلات تلخ واقعا به کاهش وزن کمک می‌کند؟

پاسخ به این سوال مثبت است و شکلات تلخ چندین فایده و مزیت برای کاهش وزن دارد.

تقویت احساس انسولین

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که شکلات تلخ احساس انسولین در بدن انسان را تقویت کند. انسولین هورمونی است که قند را از خون گرفته و به سلول‌ها منتقل می‌کند و در نتیجه انرژی و متابولیسم را افزایش می‌دهد. این هورمون به عنوان مرکز کنترل متابولیسم عمل می‌کند و نقش زیادی در لاغری دارد. شکلات تلخ به بهبود عملکرد این هورمون و کنترل قند خون کمک می‌کند.

کاهش گرسنگی و اشتها

مطالعات نشان داده که مصرف شکلات تلخ اشتها را کاهش می‌دهد و احساس سیری را تقویت می‌کند که به کنترل وزن کمک زیادی می‌کند. در یک مطالعه که بر روی ۱۲ زن انجام شد، بوییدن و خوردن شکلات تلخ باعث کاهش اشتها و هورمون گرلین که گرسنگی را تحریک می‌کند؛ شد. مطالعه دیگری روی ۱۶ نفر انجام شد که تاثیرات شکلات تلخ و شکلات شیری را در مقایسه با همدیگر بررسی می‌کرد. در این تحقیق شرکت‌کنندگان پس از خوردن شکلات تلخ کم‌تر احساس گرسنگی می‌کردند و رضایت بیشتری داشتند و در مقایسه با افرادی که شکلات شیری می‌خوردند، آنها که شکلات تلخ استفاده کرده بودند، ۱۷ درصد کالری کم‌تری در وعده‌های غذایی بعدی مصرف کردند.

تقویت روحیه و خلق‌وخو

چندین تحقیق نشان داده که شکلات تلخ می‌تواند به طور مثبت بر روی سلامت روان و روحیه تاثیر بگذارد که خود تضمینی برای کاهش وزن است. بر اساس مطالعه‌ای که  روی ۱۳ هزار و ۶۰۰ نفر انجام شده، کسانی که مقدار بیشتری شکلات تلخ مصرف می‌کردند نسبت به افرادی که به طور منظم شکلات تلخ مصرف نمی‌کردند، ۵۷ درصد کمتر علایم افسردگی داشتند. در تحقیقی دیگر  مصرف ۴۰ گرم شکلات تلخ به صورت روزانه باعث کاهش استرس در زنان طی دو هفته شد.

افزایش حس شادی و سرخوشی بعد از مصرف شکلات تلخ بسیار برای کنترل وزن اهمیت زیادی دارد. انگیزه برای کاهش وزن و گرفتن انرژی برای تحرک و تمرینات ورزشی از دلایل آن است زیرا فرد بعد از خوردن شکلات تلخ انرژی و انگیزه بیشتری برای ورزش کردن دارد.

حمع‌بندی و سخن آخر

شکلات تلخ از طریق مکانیسم‌های مختلفی به کاهش گرسنگی، اشتها و وزن کمک می‌کند و این امری ثابت‌شده است اما از سوی دیگر مهم است که شکلات تلخ واقعی و باکیفیت را انتخاب کنید. شکلات تلخ گالاردو، یک شکلات تلخ واقعی است که از 6۰ درصد به بالا و با درصدهای مختلف، حاوی کاکائو اصل است. با مصرف شکلات تلخ گالاردو می‌توانید مطمئن باشید که به سلامت قلب و عروق و کاهش وزن خود کمک می‌کنید.

اگر میخواهید درباره شکلات بیشتر بدانید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره شکلات تلخ

شکلات تلخ گالاردو برای زنان باردار بسیار مفید است. هم بر سلامت قلب و قند خود دوران بارداری و هم بر خلق و خو و رفتار تاثیرگذار است. اما با این حال بدن هر انسان با انسان دیگر تفاوت دارد و بهتر است با دکتر خود هم مشورت کنید

شکلات تلخ نسبت به انواع دیگر شکلات مزیت‌های زیادی دارد و برای هر سنی از کودک تا افراد مسن خوب و پر از فایده است.