دنیای شکلات

شکلات برای کودکان

شکلات و مزایای آن برای کودکان: آنچه والدین باید بدانند

کم‌تر کسی در دنیا پیدا می‌شود که شکلات در انواع مختلف را دوست نداشته باشد. هرکسی نوعی از شکلات را دوست دارد و همیشه خوردن شکلات مایه‌ی نشاط و سرخوشی برای ما است. شکلات علاوه براینکه یک خوراکی انرژی‌زا و خوشمزه است، مصرف متعادل آن برای بدن بسیار مفید و برای سلامتی ضروری به شمار می‌رود. شکلات‌های فرمند در انواع و اشکال مختلف حاوی مواد مغذی مانند، پلی‌فنول، فلاونول، فنیل‌تیلامین، آناندامید و کافئین است که تاثیر بسیار مثبتی بر مغز و بدن انسان دارد.

حتما دیده‌اید اولین چیزی که کودکان از بقیه درخواست می‌کنند، شکلات است و عشق به شکلات از کودکی در انسان وجود دارد و همیشه این ماده خوراکی خوشمزه انتخاب اول بچه‌ها است.

اما بچه‌ها تا چه میزان می‌توانند از شکلات لذت ببرند و کدام نوع آن برای آنها بیشتر مناسب است؟ چقدر برای آنها فایده دارد و از چه سنی می‌توان به بچه‌ها شکلات داد؟

اول از همه باید دقت کنید که شکلات واقعی و با کیفیت باشد تا کودک هم از طعم آن لذت ببرد و هم مواد مغذی مورد نیاز به بدن‌شان برسد و می‌توانید انواع شکلات و کرم شکلات یا شکلات صبحانه فرمند که شکلات با کاکائوی واقعی است را با خیالی راحت استفاده کنید و به کودکان‌تان سلامتی و خوشمزگی هدیه دهید.

با این حال سوال اصلی اینجاست؟ فایده شکلات برای کودکان چیست و تا چه میزان می‌توان به بچه‌ها اجازه مصرف شکلات را داد؟

فواید کاکائو برای کودکان

مصرف متعادل شکلات در کودکی، به تقویت احساس مثبت و ایجاد انرژی کمک بسیاری می‌کند. بالا رفتن انرژی به بچه‌ها کمک می‌کند که فعال باشند، مهارت یادگیری‌شان بسیار بهتر و سریع‌تر شود و همچنین باعث افزایش خلاقیت در آنها می‌شود.

شکلات‌های واقعی مانند فرمند و گالاردو حاوی کربوهیدرات‌هایی هستند که سطح اسید آمینه خون را افزایش می‌دهد. اسید آمینه در رشد، ترمیم بافت‌ها، سیستم ایمنی و انتقال بهتر مواد مغذی به بدن کودکان بسیار موثر است و بسیاری از مطالعات نشان داده که مصرف شکلات حداقل یک بار در هفته به تحریک واکنش مغزی کودکان کمک می‌کند.

شکلات حاوی فلاونوئید است که جریان خون را تقویت و سطح قند خون را تنظیم می‌کند و حتی برخلاف تصور عموم این ماده خوراکی خوشمزه مینای دندان را تقویت و از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.

شکلات برای کودکان بد نیست و حتی فایده هم دارد. اما باید به این نکته توجه کرد که به دلیل وجود قند و چربی در شکلات، باید در حد اعتدال شکلات مصرف شود زیرا کبد و کلیه کودک هنوز قادر به پردازش مقادیر زیاد از این مواد نیست.

به‌علاوه، شکلات حاوی مواد محرک است و به همین دلیل بهتر است بعد از ناهار یا به عنوان میان وعده عصرگاهی به کودکان شکلات بدهیم و بعد از شام از خوردن شکلات توسط بچه‌ها جلوگیری شود. به ندرت پیش می‌آید که کسی به شکلات آلرژی داشته باشد اما با این وجود بهتر است به کودکان شکلات‌هایی که حاوی مغزهایی مانند فندوق و بادام و در کل ماده‌های حساسیت‌زا است داده نشود.

بسیاری از متخصصان تغذیه مصرف شکلات را به دلیل فواید عصبی، فیزیکی و عاطفی زیاد در کودکان، در رژیم غذایی بچه‌ها قرار می‌دهند و معتقدند برای رشد و سلامتی کودک، فعالیت بدنی از مهم‌ترین فاکتورها به حساب می‌آید و کودک می‌تواند انرژی فعالیت بدنی خود را از شکلات بگیرد.

چرا کودکان عاشق شکلات هستند؟

طبق تحقیق‌های مختلف، هنگام خوردن شکلات انسان‌ها به ویژه کودکان احساس رضایت و شادی می‌کنند. این احساس به دلیل وجود فنیل‌آتلامین یک ماده طبیعی در کاکائو است که باعث ایجاد احساس شادی، آرامش و سرخوشی در انسان می‌شود شاید به همین دلیل باشد که در قدیم شکلات را غذای خدایان می‌دانستند و از کاکائو به عنوان پولی ارزشمند برای مبادله استفاده می‌کردند.

کودکان از شیرینی و طعم شکلات لذت می‌برند و آن را دوست دارند اما دلیل اصلی اقبال آنها به شکلات حس خوشحالی و شادی و انرژی است که به آنها می‌دهد.

چه نوع شکلاتی به کودکان بدهیم؟

کیفیت همیشه برتر از کمیت است. همه شکلات‌ها از فواید سلامتی برخوردار نیستند و شکلات‌هایی فایده بیشتر دارند که نسبت به کیفیت کاکائو و مواد اولیه آن اطمینان داشته باشید. شکلات‌های با درصد پایین کاکائو با کیفیت پایین کاکائو و با شکر زیاد، برای سلامتی فایده زیادی ندارند و به دلیل وجود چربی و قند، ممکن است ضررهایی هم داشته باشند. بنابراین پدر و مادرها بهتر است از شکلات‌هایی مانند فرمند و گالاردو که با بهترین مواد اولیه درست می‌شوند، استفاده کنند.

شکلات، انرژی‌بخش بدن درحال رشد

کاکائو تقویت‌کننده انرژی طبیعی است. تئوبرومین و کافئین موجود در شکلات، محرک‌هایی هستند که سرعت انتقال‌دهنده‌های عصبی را تقویت می‌کنند. این امر بر نحوه ارسال پیام‌ها از مغز به بدن تاثیر دارد و به رشد توانایی‌های شناختی به ویژه در کودکان کمک می‌کند. خوردن یک شکلات باکیفیت مانند گالاردو در صبح‌ها به همراه آب‌میوه، انرژی لازم و کافی را به بچه‌ها می‌دهد تا به خانه برسند و وعده غذایی را مصرف کنند

شکلات و روزی بدون استرس برای کودکان

 تحقیقات علمی ثابت کرده که شکلات تسکین‌دهنده‌ای شگفت‌انگیز برای استرس و احساس اضطراب است. آناندامید محرکی است سیناپسی است که پیام سلامتی به مغز ارسال می‌کند. این باعث ترشح دوپامین هورمون شادی در بدن می‌شود که احساس رضایت و سرخوشی را در پی دارد. این فرایند برای کودکان بسیار مفید است و به ویژه روزهایی که می‌دانید قرار است روزی پراسترس و تنش در پیش داشته باشند، می‌توانید این تنش و اضطراب را با تکه‌ای شکلات در آنها کاهش دهید

کنترل وزن

شکلات به کاهش وزن کمک می‌کند و باعث افزایش متابولیسم می‌شود. این ماده شگفت‌انگیز همچنین بدن را سم‌زدایی می‌کند و مواد مضر را دفع می‌کند. برخی تولیدکنندگان مانند فرمند شکلات‌های باکیفیتی تولید می‌کنند که حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی است که کودک برای رشد به آنها نیاز دارد. از طرف دیگر شکلات حاوی ویتامین هایی مانند

A1، B1، B2، C و E

  و مواد معدنی مانند منیزیم، مقدار است مواد مورد نیاز بدن کودکان برای عملکرد بهتر را در اختیار آنها قرار می‌دهد و باعث کاهش اشتها و مصرف زیاد غذا می‌شود.

البته که شکلات‌های با حداقل 60 درصد کاکائو این فواید را بیشتر دارد.

نتیجه و سخن پایانی

به یاد داشته باشید که شکلات ماده خوراکی بسیار مغذی و پر از فایده‌ای است که به رشد کودک کمک زیادی هم می‌کند اما مانند هر ماده غذایی دیگر در طبیعت، باید در حد تعادل و باکیفیت و مناسب باشد تا بچه‌ها از این ماده غذایی لذیذ مورد علاقه‌شان لذت ببرند و در حیاتی‌ترین سال‌های رشدشان، افرادی سالم و قوی باشند.
همیشه به والدین توصیه می‌شود، در رژیم غذایی بچه‌هایشان شکلات را قرار دهند تا به رشد فیزیکی و مغزی بچه کمک کنند اما بهتر است بتوانند شکلات‌های با درصد 60 به بچه داده شود و از خوردن شکلات‌های با درصد بالای چربی و قند زیاد جلوگیری شود.

اگر میخواهید درباره شکلات بیشتر بدانید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره شکلات و کودکان

خیر شکلات برای هیچ‌کسی مضر نیست و حتی فایده‌های زیادی دارد. اما هر فرد با فردی دیگر تفاوت دارد و بهتر است حتما با پزشک کودک خود هم مشورت شود.

پزشکان تغذیه توصیه می‌کنند که هر روز هم کودکان می‌توانند شکلات مصرف کنند اما بهتر است صبح‌ها یا عصرها به کودک شکلات داده شود و بعد از شام از مصرف شکلات خودداری شود.