دنیای شکلات

خواص شکلات تلخ برای لاغری

خواص شکلات تلخ برای لاغری ورزش و تناسب اندام
خواص شکلات تلخ برای لاغری ورزش و تناسب اندام

روش‌های زیادی برای لاغری وجود دارند که هر کدام سختی خاص خود را داشته و به شکل‌های مختلفی تاثیر خود را نشان می‌دهند. یک چیزی که در بیشتر رژیم‌های لاغری ممنوع می‌شود خوردن شکلات و به طور کلی تنقلات شیرین است. هر جور شکلاتی به جز شکلات تلخ!

شکلات تلخ مزایای زیادی برای بدن داشته و مصرف اندازه و به موقع آن می‌تواند باعث تنظیم سوخت و ساز، کنترل اشتها و کلی مزیت دیگر در بدن شما شود.

جزئیات ارزش غذایی شکلات تلخ برای لاغری

شکلات تلخ برای لاغری خواص زیادی داشته و این خواص به دلیل ارزش غذایی فوق‌العاده این ماده است. ارزش غذایی حدودا 30 گرم شکلات تلخ 83 درصد گالاردو شامل موارد زیر است:

 • کالری = 155 کیلوکالری
 • چربی کل = 16 گرم
 • چربی اشباع = 5 گرم
 • چربی ترانس = 0 گرم (در واقع شکلات تلخ یک خوراکی زیرو ترانس است که همین ویژگی بسیار مهمی برای یک خوراکی سالم است)
 • کلسترول = 2.3 میلی‌گرم
 • کربوهیدرات = 17 گرم
 • قند = 6 گرم
 • پروتئین = 1.2 گرم
 • کافئین = 12.2 گرم
 • پتاسیم = 158.5 میلی‌گرم
 • فیبر غذایی = 2 گرم
 • منیزیم = 10 درصد نیاز روزانه

مطلب پیشنهادی: چالش 75 روز سخت چیست؟

مهم ترین خواص شکلات تلخ

ترکیب بالا در ساختار شکلات تلخ باعث شده تا ویژگی‌های زیادی در آن ایجاد و در صورت مصرف کمک به لاغرشدن کند. همچنین این شکلات‌ها کمک زیادی به سنتز چربی می‌کنند.

5 مورد از خواص مهم شکلات تلخ به صورت زیر است:

 

 • بهبود و افزایش سوخت و ساز بدن

مهم‌ترین موضوعی که باعث بهبود روند لاغری در بدن می‌شود، افزایش سوخت و ساز یا همان متابولیسم بدن است. زمانی که متابولیسم بدن تنظیم باشد، این معنی را می‌دهد که مواد مصرفی به اندازه در بدن سوزانده شده و انرژی مناسبی را برای آن تامین می‌کنند.

 شکلات تلخ به دلیل داشتن اسید‌های اشباع نشده به افزایش متابولیسم بدن کمک بسیار زیادی می‌کند؛ همین امر موجب تقویت فرایند کالری سوزی شده و در نتیجه آن بدن در گذر زمان لاغر می‌شود.

 • جلوگیری از مقاومت انسولینی

انسولین یکی از مهم‌ترین موادی است که در بدن انسان تولید شده و کمبود یا افزایش آن می‌تواند باعث به هم ریختن سوخت و ساز و افزایش چربی در بدن شود؛ در واقع انسولین قند را مستقیما جذب چربی کرده و افزایش سطح آن می‌تواند نشان دهنده افزایش چربی در بدن باشد.

همچنین افزایش انسولین جلوی سوختن چربی‌ها را گرفته و باعث گرسنگی در فرد می‌شود. شکلات تلخ به دلیل چربی‌های مفیدی که دارد از افزایش سطح انسولین جلوگیری کرده و باعث سوختن چربی‌های مضر بدن می‌شود. چی از این بهتر؟

 • کنترل اشتها در بدن

تحقیقاتی که در دانشگاه کپنهاگ دانمارک انجام شده است نشان می‌دهد که شکلات تلخ میل افراد را به خوردن غذا‌های پر چرب، شیرین و شور کاهش می‌دهد. این امر موجب کم شدن اشتها و در نهایت کاهش چربی بدن می‌شود.

مصرف شکلات تلخ 20 دقیقه قبل از ناهار و شام اشتهای فرد را نصف کرده و به اندازه 50 درصد کاهش می‌دهد.

 • بهبود عملکرد ورزشی

قبل از ورزش توصیه می‌شود که شکلات تلخ مصرف کنید. اما دلیل این موضوع چیست؟ علاوه بر خواص شکلات تلخ برای لاغری می‌توان به مزیت‌های آن برای ورزش کردن نیز اشاره کرد. این شکلات دارای ترکیبات ضد التهابی می‌باشد که به دلیل وجود منیزیم در آن است.

منیزیم به کاهش درد و التهابات ناشی از ورزش کمک بسیاری می‌کند. مصرف شکلات تلخ قبل یا حتی هنگام ورزش راندمان ورزشی و سرعت آن را افزایش داده و باعث چربی سوزی بیشتر در بدن فرد می‌شود.

 • احساس شادی و افزایش سلامت بدن

تنها مزیت مصرف شکلات تلخ گالاردو برای بدن لاغری نیست. مصرف انواع شکلات تلخ می‌تواند باعث کاهش استرس و اضطراب در بدن شده و خواب آرام و بهتری را برای شما رقم بزند. علاوه بر این، شکلات تلخ حاوی خواص آنتی‌اکسیدانی می‌باشد که بدن شما را در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

تمامی این موارد در کنار کمک به لاغر شدن بدن باعث افزایش شادابی و سر زندگی بدن می‌شوند؛ پس بهتر است که خرید شکلات تلخ و مصرف آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا از خواص این ماده ارزشمند بهره ببرید.

ما در فرمند بسیار خوشحال و مفتخریم که براساس نظرسنجی مصرف‌کنندگان شکلات، محبوب‌ترین شکلات ایران را تولید می‌کنیم. همواره معتقدیم تکیه بر دانش تخصصی در این حوزه، استفاده از مواد اولیه مرغوب و درجه یک در کنار ماشین‌آلات مدرن و به روز باعث ساخت محصولات شکلاتی بی‌نظیری شده که در کیفیت حرف اول را می‌زند.


اگر عاشق شکلات و به خصوص شکلات تلخ هستید، احتمالا مطالب زیر را هم دوست داشته‌ باشید:

سئوالات متداول درباره فواید شکلات تلخ

مهم‌ترین موضوعی که باعث بهبود روند لاغری در بدن می‌شود، افزایش سوخت و ساز یا همان متابولیسم بدن است.

 شکلات تلخ به دلیل داشتن اسید‌های اشباع نشده به افزایش متابولیسم بدن کمک بسیار زیادی می‌کند؛ همین امر موجب تقویت فرایند کالری سوزی شده و در نتیجه آن بدن در گذر زمان لاغر می‌شود.

مصرف انواع شکلات تلخ می‌تواند باعث کاهش استرس و اضطراب در بدن شده و خواب آرام و بهتری را برای شما رقم بزند. علاوه بر این، شکلات تلخ حاوی خواص آنتی‌اکسیدانی می‌باشد که بدن شما را در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

بازگشت به لیست