زندگی شیرین

قبل از ورزش شکلات تلخ بخورید!

شکلات تلخ گالاردو

یک خبر خوب برای طرفداران شکلات داریم: شکلات تلخ نه تنها به کاهش فشار خون و کلسترول کمک می‌کند، نه تنها سرفه را تسکین می‌دهد و گردش خون را بالا می‌برد، که مطالعات نشان داده‌اند اگر قبل از شروع ورزش شکلات تلخ بخورید می‌توانید عملکرد بهتری داشته باشید. کربوهیدرات و آنتی‌اکسیدان موجود در شکلات تلخ باعث می‌شوند که این خوراکی خوشمزه به عنوان میان‌وعده قبل از ورزش هم مناسب باشد. 

قبل از ورزش شکلات تلخ بخوریم یا بعد از ورزش

 

تمام انواع شکلات (شیری، سفید یا تلخ) به خاطر قندشان مقدار قابل توجهی کربوهیدرات دارند. هرچند نیازی نیست بیش از مقدار لازم در رژیم غذایی‌تان قند بگنجانید، بدانید که هر چه شکلات تیره‌تر باشد قند کمتری دارد. نصف یک بسته از شکلات‌های تابلت 65 گرمی 83 درصد گالاردو حدود 200 کیلوکالری انرژی دارند با 12 گرم کربوهیدرات و تنها 6/5 گرم قند. به‌علاوه شکلات تلخ نسبت به شکلات‌های شیری آنتی‌اکسیدان بیشتری هم دارد. در مورد فواید مختلف شکلات تلخ پیش از این صحبت کرده‌ایم، حالا بد نیست در مورد تاثیر شکلات تلخ بر روی ورزش بیشتر بدانیم.

شکلات تلخ ظرفیت انجام ورزش‌های هوازی را بالا می‌برد: تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف شکلات تلخ، حداکثر اکسیژن مصرفی یا میزان بهره‌وری بدن از اکسیژن را بهبود می‌بخشد. طی یک تحقیق برای مدت سه ماه روزانه 20 گرم شکلات تلخ به افراد کم‌تحرک داده شد. بعد از سه ماه میزان اکسیژن مصرفی در این افراد 17 درصد افزایش یافت. دلیل آن چیست؟ محققان بر این باورند که اپی‌کاتچین، یکی از آنتی‌اکسیدان‌های موجود در کاکائو عملکرد میتوکندری و در واقع منبع انرژی سلول‌های بدن را بالا می‌برد.

شکلات تلخ در کاهش التهاب موثر است: فلاوونوئید یا همان آنتی‌اکسیدان‌های شکلات به کاهش التهاب کمک می‌کنند. این ترکیبات در شکلات‌های شیری هم وجود دارند، هرچند در شکلات تلخ مقدار آن‌ها بیشتر است. از آن‌جا که ورزش کردن می‌تواند در ماهیچه‌ها و مفاصل ایجاد التهاب کند، مصرف شکلات قبل یا بعد از ورزش می‌تواند به کاهش این التهاب‌ها و درد خفیف مرتبط با آن‌ها کمک کند. ضمناً فلاوونوئیدها در بالا بردن سلامت قلب هم مفید هستند.

شکلات تلخ به داشتن روحیه‌ی بهتر کمک می‌کند: کاکائو سرشار از هورمون سروتونین است که خلق‌و‌خو را تنظیم می‌کند. هر چه شکلات تیره‌تر باشد، سروتونین بیشتری دارد. طبق مطالعات انجام‌شده، افرادی که در دوره‌های دو روزه شکلات تلخ مصرف می‌کنند هفتاد درصد کم‌تر از کسانی که شکلات نخورده‌اند احتمال دارد که علائم افسردگی را نشان دهند. علاوه بر این خوردن شکلات قبل از انجام تمرین‌های ورزشی مثل سوخت وارد عمل شده و شما را آماده می‌کند تا تمرین‌های خود را با انرژی بیشتری انجام بدهید. هیجان ناشی از مصرف شکلات با سروتونینی که با ورزش کردن در مغز ترشح شده مخلوط می‌شود و انرژی‌تان برای فعالیت بیشتر باز هم بالاتر می‌رود.

با شکلات می‌توانید مدت طولانی‌تری ورزش کنید: کافئین موجود در شکلات تلخ انرژی شما را تامین می‌کند تا بتوانید مدت طولانی‌تری ورزش کنید. مطالعات انجام‌شده در شاخه‌ی پزشکی ورزشی نشان داده‌اند که مصرف کافئین می‌تواند هم قدرت و هم پایداری بدن را افزایش دهد. به‌علاوه، مصرف کافئین با کربوهیدرات، یعنی دقیقاً همان ترکیبی که در شکلات وجود دارد، به تقویت عضلات بعد از انجام یک تمرین سخت هم کمک می‌کند.

چطور انرژی مورد نیازمان را از شکلات بگیریم؟

شکلات اگر به درستی مصرف شود می‌تواند منبع بسیار مناسبی برای انرژی باشد. چند نکته در مورد مصرف شکلات را همیشه در ذهن داشته باشید:

از آن‌جا که شکلات نسبت به سایر منابع کربوهیدرات مقدار چربی بالاتری دارد، همیشه در وعده‌های کوچک آن را میل کنید. چربی در مقایسه با کربوهیدرات، مثلاً قندهای ساده یا یک عدد میوه به زمان بیشتری برای تبدیل شدن به انرژی نیاز دارد. اگر شکلات را به عنوان میان‌وعده‌ی قبل از ورزش می‌خورید، سعی کنید حدود یک ساعت زودتر از شروع ورزش این کار را انجام بدهید.

اگر شکلات را به عنوان وعده‌ی بعد از ورزش و برای کمک به ترمیم عضلات می‌خورید، مقدار آن را به سی تا پنجاه گرم محدود کنید و در کنار آن حتماً مقداری پروتئین هم در نظر بگیرید. مثلاً شکلات همراه با یک لیوان شیر یا مقداری کره‌ی بادام‌زمینی. ترکیب پروتئین و کربوهیدرات یکی از نیازهای اساسی برای بهبود عضلات بعد از تمرین است و استفاده از این ترکیب‌ها به شما کمک می‌کند به هدف خود دست پیدا کنید.

این نکته را فراموش نکنید که شکلات ممکن است برای کسانی که از ریفلاکس معده رنج می‌برند به عنوان محرک عمل کند، بنابراین اگر در طول تمرین با علائمی مانند سوزش معده یا سوءهاضمه مواجه شدید از مصرف آن به عنوان وعده‌ی قبل از تمرین خودداری کنید.

نوشته‌های دیگر درباره شکلات که احتمالا دوست داشته‌باشید:

سئوالات متداول درباره شکلات 

شکلات خوراکی‌ جذاب و دوست داشتنی ساخته شده از کاکائو گفته می‌شود. این ماده غذایی پرطرفدار و انرژی زا، به‌گونه ساده از ترکیب شیر، شکر، کره کاکائو و پودر کاکائو با نسبت‌های گوناگون ساخته می‌شود.

بهترین زمان مصرف شکلات تلخ قبل از ورزش است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط