طرز تهیه انواع دسر

طرز تهیه مربای توت فرنگی

طرز تهیه مربای توت فرنگی

توت فرنگی میوه‌ی خوشمزه و جذابی است که اگر تبدیل به مربا هم شود جذابیتش چندین برابر می‌شود. مربای توت فرنگی خوشمزه و خوشرنگ با بافت ژلاتینی و بوی تازگی که دارد یک ترکیب خوشمزه است.

مواد لازم مربای توت فرنگی

توت فرنگی...................................................... 1کیلوگرم 

شکر ............................................................. 500 گرم

پودر ژلاتین فرمند.............................................. 1بسته

طرز تهیه مربای توت فرنگی

 

قدم اول گلبرگ‌های اضافی توت‌فرنگی را می‌گیریم و توت فرنگی‌ها را می‌شویم و داخل آبکش می‌ریزیم تا خشک شوند. برای تهیه مربای خوشمزه و خوشرنگ توت‌فرنگی حتما توت‌فرنگی‌ها را خشک کنید یا صبر کنید تا خشک شود؛ اگر آب داخل آبکش بماند، مزه توت‌فرنگی‌ تغییر می‌کند.

در قدم دوم نیمی از توت فرنگی‌ها را داخل قابلمه می‌ریزیم و شکر به آن اضافه می‌کنیم. حالا لایه بعد باقی توت فرنگی ها را می ریزیم و بعد نصف دیگر شکر را اضافه می کنیم و قابلمه را داخل یخچال می گذاریم تا  ۱۲ ساعت توت فرنگی ها آب بیندازند.

برای قدم سوم قابلمه مخلوط توت فرنگی با شکر از یخچال بیرون می‌آوریم و روی حرارت ملایم می‌گذاریم تا به جوش آید. زمان پخت مربا در قابلمه را نگذارید و حدودا 15 دقیقه بعد از جوش آمدن توت فرنگی‌ها به غلظت می‌رسد .

راستی مربا بعداز جوشیدن کف می‌کند، با استفاده از کف‌گیر، کف روی مربا را بگیرید. اگر آب مربا توت فرنگی زیاد بود، آب مربا را جدا کنید و بجوشانید تا کمی غلیظ شود و باز به مربا توت فرنگی اضافه کنید.

دقت کنید) اصلا به توت فرنگی‌ها آب اضافه نمی‌کنیم.

حالا مربای توت فرنگی شما آماده‌است اما اگر مربا توت فرنگی شما به قوام مطلوب‌نرسیده، یک ساشه از پودر ژلاتین فرمند را در یک لیوان آب جوش حل کنید و بعد یک لیوان آب سرد به آن اضافه کنید، خوب هم‌بزنید تا مخلوط شود. حالا ژلاتین حل شده را به مربا اضافه کنید تا مربا بافت ژلاتینی بگیرد.

 البته به این نکته هم توجه کنیم که زیاد جوشیدن مربا و یا حتی زود برداشتن مربا (در حالی که توت فرنگی‌ها نرم نشدند و نپخته اند) می تواند باعث شکرک شود. در آخر مربا توت فرنگی خنک که شد داخل شیشه های مورد نظر می ریزیم.

سئوالات متداول

زیاد جوشیدن مربا یا حتی زود برداشتن توت فرنگی‌ می‌تواند باعث شکرک شود.

زمان مورد نیاز برای تهیه مربای توت فرنگی به شما بستگی دارد اما تقریبا 45 دقیقه زمان خواهد برد.