دنیای شکلات

بهترین زمان خوردن شکلات تلخ

بهترین زمان خوردن شکلات تلخ

متخصصان باور دارند بهترین زمان خوردن شکلات همراه با وعده صبحانه است. خیلی از ما عادت داریم بعد از صرف غذا سراغ شیرینی‌جات برویم، اما شاید بهتر باشد برعکس عمل کنیم. برخی متخصصان تغذیه معتقدند بهتر است شکلات را اول صبح، پیش از صرف صبحانه و با معده خالی صرف کنید.

به دلیل این که قبل از صبحانه دهان و حس چشایی شما که در طول شب فرصت استراحت داشته، آماده برخورد با طعم‌های ظریف و متفاوت است. اما اگر برای مثال تازه خوردن چنددانه پنکیک با سس شکلاتی را به پایان رسانده باشید ممکن است از چشیدن طعم شیرین دیگر کمتر لذت ببرید و نتوانید آن را به خوبی حس کنید. طعم‌های تندتری که وعده‌های دیگر روز صرف می‌کنید هم بیش از این‌ها ذائقه را درگیر می‌کنند که بتوانید پس از آن‌ها مزه شکلات واقعی را به طور کامل حس کنید و از آن لذت ببرید.

به همین دلیل است که برخی متخصصان توصیه می‌کنند اول صبح که حس چشایی شما فرصت استراحت در طول شب را داشته و هنوز با طعمی برخورد نکرده، بهترین زمان برای بردن حداکثر لذت از شکلات تلخ و شکلات واقعی است.

یادتان باشد که به هر حال برای صرف شکلات تلخ بهتر است شکلات را ذره ذره بچشید، از تمام حواس خودت برای حس کردن آن استفاده کنید و از هر بخش از طعم آن حداکثر استفاده را ببرید.

اما مصرف شکلات فقط زمانی که بیشترین لذت را از آن ببرید محدود نمی‌شود. شکلات می‌تواند در مواد دیگری هم مفید واقع شود که بد نیست از آن‌ها مطلع باشید.

 

قبل از انجام تمرین‌های ورزشی:

شکلات یکی از خوراکی‌های مناسب برای وعده سبک پیش از ورزش است. خوردن شکلات قبل از تمرین کردن باعث می‌شود بدن شما موقع تمرین کالری بیشتری بسوزاند و در ضمن هوس شیرینی شما را هم برطرف می‌کند. اما دقت کنید که این کار بعد از تمرین نتیجه عکس دارد و می‌تواند زحمت شما در طول تمرین را بی‌فایده کند.

موقع عادت ماهانه:

در طی این دوره ممکن است بی‌دلیل احساس غصه یا ناراحتی سراغ شما بیاید. حتما می‌دانید که شکلات به ترشح سروتونین کمک می‌کند. این ناقل عصبی می‌تواند روحیه شما را بهبود ببخشد و به شما احساس شاد بودن بدهد.

زمان بالا رفتن فشار خون:

بسیاری از محققان بر این باورند که مصرف شکلات با داشتن فشار خون متعادل ارتباط دارد. این مسئله به خاطر آن است که فلاوانول‌های موجود در شکلات تلخ به ساختن اکسید نیتریک در بدن کمک می‌کنند؛ مولکولی که باعث سست شدن رگ‌ها و پایین آمدن فشار خون می‌شود.

هنگامی که جریان خون شما ضعیف شده:

زمان مناسب دیگر برای خوردن شکلات وقتی است که فشار خون شما از حالت نرمال خارج شده یا ضعیف است. اکسید نیتریک به متعادل کردن فشار خون در بدن هم کمک می‌کند و همان‌طور که گفتیم شکلات مقدار این ماده در بدن را افزایش می‌دهد.

وقتی قصد بهبود سلامت روان خود را دارید:

شکلات جریان خون به مغز را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود مغز عملکرد بهتری داشته و سالم‌تر باشد. این مسئله به‌خصوص با بالا رفتن سن و کاهش عملکرد مغز انسان اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. بد نیست بدانید که بهبود عملکرد مغز به بالا رفتن تسلط کلامی هم کمک می‌کند. جالب است، نه؟

هرچیزی که باید درباره شکلات یا شکلات‌تلخ بدانید :

سئوالات متداول

بهترین زمان برای خوردن شکلات، اول صبح پیش از خوردن صبحانه است. 

خوردن شکلات قبل از ورزش کمک می‌کند بدن شما موقع تمرین کالری بیشتری بسوزاند و در ضمن هوس شیرینی شما را هم برطرف می‌کند.

بازگشت به لیست