دنیای شکلات

آیا شکلات گیاهی است؟

گیاه کاکائو

شکلات بدون اغراق یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های جهان است. خیلی وقت‌ها خوردن شکلات حال ما را بهتر می‌کند: چه موقع غم و غصه یا بی‌حوصلگی یا کم شدن انرژی کافی است یک تکه شکلات واقعی باکیفیت در دهان بگذارید تا حال‌تان از این رو به آن رو بشود: شکلات خوراکی خوشحال‌کننده‌ای است.
با توجه به محبوبیت شکلات بعید نیست طرفداران رژیم غذایی بدون گوشت این سوال را از خودشان بپرسند که آیا شکلات گیاهی است؟

آیا کاکائو گیاه است؟

پاسخ این است که بله، شکلات گیاهی است.
البته همیشه باید در نظر بگیرید که شکلات انواع مختلف دارد و ممکن است در تهیه آن از مواد مختلفی استفاده شود، بنابراین اگر رژیم غذایی خاص‌تری دارید، مثلاً وگن هستید و هیچ‌کدام از انواع محصولات حیوانی از جمله لبنیات را مصرف نمی‌کنید ممکن است برخی از انواع شکلات برای شما مناسب نباشد.
کاکائو، اصلی‌ترین ماده تشکیل‌دهنده شکلات، از میوه درخت کاکائو به دست می‌آید. بنابراین می‌توان گفت که شکلات خالص و واقعی هم محصولی گیاهی و هم وگن به‌شمار می‌رود. با این حال در تهیه خیلی از مدل‌های مختلف شکلات که در مغازه‌های مختلف پیدا می‌شود ممکن است مواد دیگری هم به کار رود.

شکلات تلخ

شکلات تلخ خالص‌ترین محصول درخت کاکائو است که در مغازه‌ها پیدا می‌شود. درصد بالای کاکائو در این محصول معمولاً فقط با مقداری شکر و یک امولسیفایر مخلوط می‌شود. بین انواع مختلف شکلات، شکلات تلخ بیش از بقیه با رژیم غذایی گیاهی و وگن مطابقت دارد و در ضمن به خاطر سطح بالای آنتی‌اکسیدان خوراکی سالمی هم هست و بهتر است آن را به هر حال در رژیم غذایی خود بگنجانید.

شکلات شیری

شکلات‌های شیری رایج‌ترین مدل شکلات است. اکثر برندهای معروف شکلات که اسم‌شان را می‌شناسید از همین مدل تهیه می‌شوند. شکلات شیری همان‌طور که از اسمش پیداست از ترکیب کاکائو با شکر، شیر یا مشتقات آن تهیه می‌شود. این مدل از شکلات گیاهی هست، اما به خاطر داشتن شیر که از محصولات لبنی به‌شمار می‌رود وگن نیست، مگر این که در تهیه آن از شیر با پایه‌ی گیاهی مثل شیر سویا یا شیر بادام استفاده شده باشد.

اگر شما هم هوس یک عصرانه شکلاتی با چای کردید، همین حالا دست به کار شو و از دیجی‌کالا سفارش بده.

شکلات سفید

شکلات سفید در واقع اصلاً شکلات نیست، چون در تهیه آن از کاکائو استفاده نمی‌شود. به جای آن مخلوطی از لبنیات، شکر و مواد مصنوعی دیگر در تهیه آن به کار می‌رود که نه تنها سالم نیست، که برای رژیم‌های غذایی وگن هم مناسب نخواهد بود. هرچند مانعی برای رژیم گیاهخواری ندارد و می‌تواند در این رژیم غذایی مصرف شود.
به طور خلاصه شکلات را می‌توان با خیال راحت در رژیم غذایی گیاهخواری جای داد، فقط حواستان باشد که ارزش غذایی تمام شکلات‌ها یکسان نیست و باید بهترین مدل مناسب خودتان را انتخاب کنید. اگر شک داشتید، شکلات واقعی گالاردو فرمند همیشه انتخاب مناسب و بدون خطری است. به‌علاوه اگر تا حالا آن را امتحان کرده باشید دیگر لازم نیست از تجربه‌ی خوردن شکلات واقعی برایتان بگوییم، این شکلات را با تمام حواس خود چشیده‌اید و از طعم آن مطمئن خواهید بود.